25 Şubat 2018, Pazar

KRONİK HAVA YOLU HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI 2014 YILI 2. YÜRÜTME KURULU

kroniktop

Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı Yürütme Kurulu Toplantısı 21 Ekim 2014 tarihinde Ankara Kent Otel’de,Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşmiştir.

Toplantı, Türk Toraks Derneği Başkanı ve GARD Türkiye Koordinatörü aynı zamanda Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arzu YORGANCIOĞLU’nun açılış konuşması ile başladı. Ardından Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kronik Hastalıklar, Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Daire Başkanı Uzm. Dr. Banu EKİNCİ tarafından İl Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Bakanlık birimlerinin, Hava Yolu Hastalıkları kapsamında illerde yaptıkları çalışmalardan örnekler içeren sunum ile kapsamlı bir bilgilendirme yapılmıştır.

Türkiye’de ki Hava Yolu Hastalıklarının azaltılmasına yönelik alınabilecek önlemler, hekimlerin ve halkın bu konuda eğitilmesine yönelik bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları için kullanılabilecek materyaller ile ilgili yapılabilecek çalışmalar konuşulmuştur. Ayrıca toplantı süresince grupların bir önceki Yürütme Kurulunda yapılması planlanan çalışma gruplarının eylem planları görüşülmüş olup önümüzdeki döneme dair beş çalışma grubu tarafından yapılacak olan faaliyetler belirlenmiştir.

Verimli ve başarılı geçen Yürütme Kurulu Toplantısına katılan ve katkı sağlayan tüm katılımcılarateşekkür eder çalışmalarında başarı dileriz.

 

 

 

Dünya Sağlık Örgütünde Gard Solunum Hastalıkları Zirvesi Yapıldı

IMG 7194

30-31 Ocak 2017 ‘de Cenevre Dünya Sağlık Örgütü Merkezinde Solunum Hastalıkları Zirve toplantısı yapıldı. GARD Yönetim ve Planlama Kurulu Üyeleri yanı sıra ATS, ERS, EAACI, IPCRG ve FIRS (Forum of International Respiratory Societies) da bu toplantıya üst düzey katılım sağladı.

GARD Türkiye'yi,  koordinatörlerimiz Arzu Yorgancıoğlu ve Bilun Gemicioğlu’nun temsil ettiği toplantıda GARD’ın on yılı değerlendirilerek geleceğe yönelik planlamalar yapıldı.  Dünya Sağlık Örgütü Direktörü solunum hastalıklarının önemini ve bu konuda yapılacak tüm planlamaların GARD bünyesinde yapılması gerektiğini vurguladı.  GARD Türkiye Projesi yine örnek GARD projesi olarak tanımlandı.

IMG 7193

Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme Ve Kontrol Programı 2014-2017 Tanıtımı Yapıldı

DSC 5316 - Kopya

 

Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme Ve Kontrol Programı 2014-2017 Tanıtımı Yapıldı
Bakanlığımız, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi işbirliğinde Türkiye’de sağlık sistemi ve sağlığın sosyal belirleyicileri göz önünde bulundurularak, “Bulaşıcı Olmayan Hastalıklarda Daha İyi Sonuçlar; Sağlık Sistemi İçin Zorluklar ve Fırsatlar–Ülke Değerlendirme Raporu” hazırlanmış ve Bakanlığımız yetkilileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ileBera Otel’de 30 Eylül 2014 tarihinde Ülke Raporunun tanıtımı gerçekleştirilmiştir.
Bu kapsamdabulaşıcı olmayan hastalıkların kontrolüne yönelik ülkemizde 2010-2013 döneminde başarı ile uygulanmış olan ve 2014-2017 dönemi için güncellenen “Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı 2014-2017”nintanıtımı yapılmıştır.
Tanıtım toplantısında Türk ToraksDerneğiBaşkanı ve GARD Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Arzu YORGANCIOĞLU, GARD kapsamında ülkemizde gerçekleşen faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirmiştir.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil ÖZKAN, DSÖ Halk Sağlığı ve Sağlık Sistemleri Program Yöneticisi Dr. Hans KLUGE, Türk ToraksDerneğiBaşkanıve GARD Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Arzu YORGANCIOĞLU, Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale TOKGÖZOĞLU ve Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gültekin SÜLEYMANLAR’ın katıldığı bir basın toplantısı yapılarak bulaşıcı olmayan hastalıkların önemi vurgulandı.

DSC 5173 - KopyaDSC 5339

 

16 Kasım 2016 Dünya KOAH Günü Yayınları

 

manset

DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

HAVAMIZI KORUYALIM KOAH’SIZ YAŞAYALIM !

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği işbirliğiyle 16 Kasım 2016 tarihinde Dünya KOAH Günü etkinlikleri yapılarak toplumumuzda, sağlık çalışanlarında ve sağlık yöneticilerinde KOAH farkındalığı ile bilincin artırılması hedeflenmektedir. 

Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır.  

KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir.  

KOAH’ın temel nedeni olan kirli hava soluma sorunu, son 200 yılda sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan bir gerçekliktir. KOAH’lı hastaların ve bu hastalıktan ölen kişilerin dünyadaki dağılımına bakıldığında, % 90’dan fazlasının düşük-orta gelirli yoksul ülkelerde yaşayan insanlar olduğu görülmektedir.  

Anne karnından itibaren gerek iç ortamlarda (ev, işyerleri), gerekse dış ortamlarda soluduğumuz zararlı duman, gaz ve küçük parçacıklar nedeniyle KOAH oluşabilmektedir.

Tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli hava, ısınma ve yemek pişirme amaçlı evlerdeki soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri ve kömürün dumanı ve tozlu dumanlı işyerlerinde soluduğumuz kirli hava hastalığa neden olan en önemli sebeplerdir. 

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermektedir. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmaktadır.  Hastalık spirometri diye adlandırılan basit bir “nefes ölçüm testi” ile kolayca teşhis edilebilmektedir.

KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli adımlardır.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz.  

Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde temiz hava ortamını sağlaması ve koruması gerekmektedir. Solunan ortam havasını temiz tutarak KOAH’ tan korunabiliriz.


Resmi Yazı İçin tıklayınız


Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla 

T.C Sağlık Bakanlığı 

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu  

Türkiye GARD

Dünya KOAH Günü Afişleri


Dünya KOAH Günü Broşürleri


Dünya KOAH Günü İş Planı


Topluma Yönelik Farkındalık Videosu ve Kamu Spotu(metro) KOAH İZLE / İNDİR

Topluma Yönelik Farkındalık Videosu ve Kamu Spotu(cizim) KOAH İZLE / İNDİR

Topluma Yönelik Farkındalık Videosu ve Kamu Spotu(park) KOAH İZLE / İNDİR


Sigarayı Bırakıyoruz Kitapcığı

KOAH ile Yaşam Kitapçığı


KOAH- Hekim Eğitim Sunumu

KOAH- Hasta Eğitim Sunumu


KOAH- Hasta Eğitim Videoları

 

3 MAYIS 2016 DÜNYA ASTIM GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

ast 2016 

DÜNYA ASTIM GÜNÜ

ASTIM FARKINDALIK ÇALIŞMALARI BASIN BİLDİRİSİ

3 MAYIS 2016

Ülkemizde her yıl Dünya Astım Gününde (Mayıs ayının ilk Salı günü) toplum ve sağlık çalışanları için eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Bu yıl da “Hekiminizle işbirliği yaparak Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz” sloganı ve “Uygun havalandırma ile havanızı temiz tutun, sağlınızı koruyun” alt sloganıyla 3 Mayıs 2016 Dünya Astım Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılacaktır. 2016 Dünya Astım Günü etkinlikleri, GARD Türkiye kapsamında, TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

Hem hastalar hem de hekimleri bilgilendirmek amacıyla hazırlanan toplantılarda eğitim kitapları, video ve slayt setleri eşliğinde astım hastalığı pek çok yönleri ile anlatılmaktadır.  Astım için Küresel Girişim (GINA-www.ginasthma.org) desteğiyle de sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleri ve bu konudaki diğer çabalarla, astım hastalığı hakkında farkındalığın artırılması hedeflenmiştir.

Farkındalık Materyal Hazırlıkları

  • Toplum farkındalığının arttırılmasına yönelik, işaret dili ile bilgilendirmenin de yer aldığı,  ‘Astım’ infografik bilgilendirme filmi
  • Birinci ve ikinci basamak hekimlerin özellikle yeni bilgilerle donanımına yönelik ‘Olgularla Astım’ eğitim videoları
  • Astım hastalarının doğru ilaç kullanımının sağlanması ve ilaç uyumunun artırılması amacıyla hekimlerimizin hastalarına gösterebileceği astımda kullanılan inhaler cihazların kullanımlarını içeren eğitim videoları
  • Astımla ilgili erişkinlerde ve çocuklarda astıma yönelik bilgilendirmelerin afiş ve broşürler ve iç ortamın hava kirliliği, sebepleri ve iç ortam allerjenlerini azaltmaya yönelik çözümlere ilişkin bilgilendirmeler bulunan afiş ve broşürler hazırlanmıştır.

İllerde Farkındalık Uygulamaları

81 ilimizde farkındalık uygulamalarında bilgilendirme materyallerinin dağıtımı, basın toplantıları, yerel medya ile bilgilendirme, toplum ve sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantıları yapılarak halkımıza astımdan korunma yolları hakkında bilgilendirmeler gerçekleştirilecek ve doktorla yakın iş birliği ve düzenli ilaç tedavisi ile astımlıların hayatlarını kısıtlanmadan yaşayabilecekleri vurgulanacaktır.

İşbirliği içerisinde hazırlanmış olan tüm farkındalık materyalleri www.gard.org.tr veya www.toraks.org.tr veya www.aid.org.tr web sayfalarında yer almaktadır.


 

Dünya Astım günü etkinliğinin bir parçası olarak da basın bildirimiz içinde de astım hastalığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz!

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?

Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

Astım ne sıklıkta görülmektedir?

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır.

 

Astım için risk faktörleri nelerdir?

Astım hastalığının ortaya çıkmasında etken olan faktörlere risk faktörleri denir. Astımın neden bazı bireylerde görülüp, bazılarında görülmediği işte bu risk faktörleri ile açıklanabilir. Bu faktörler kişiyle ve çevreyle ilgili olmak üzere iki gruptur. Kişisel risk faktörleri içinde kalıtım yani genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Bunlar alerjenler, tekrarlayan akciğer infeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır.

 

Astım tanısı nasıl koyulur?

Yakınmaları astımla uyumlu olan hastalarda yapılan muayene ve nefes ölçüm testleri ile koyulur.

Astım tedavi edilebilir mi?

Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile, astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir.

 

Astımın tam kontrol altında olması ne demektir?  

Astımlı bir hastanın gündüzleri astım yakınmasının bulunmaması, gece astım nedeni ile uykudan uyanmaması, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca sık olarak hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksiniminin olmaması, nefes ölçüm testlerinin normal olması ve günlük işlerini engellenmeden yapabilmesi hastalığın tam kontrol altında olduğunu gösterir.

Bütün astımlılarda hastalık kontrol altına alınabilmekte midir?

 

Maalesef astımı tamamen kontrol altında olan hasta sayısı hem dünyada hem ülkemizde halen istenen düzeyde değildir. Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım alevlenme (atak) nedeniyle acil servise başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz. 

 

Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

T.C Sağlık Bakanlığı

Türk Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu 

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Astım Çalışma Grubu 

Türkiye GARD

 3 Mayıs 2016 Dünya Astım Günü Yayınlarınana aşağıdaki linklerden ile ulaşabilirsiniz.

Dünya Astım Günü Yayınları

 

18 KASIM 2015 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

s3

 KOAH’I TANIYIN. HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN!

                                                                                

Bugün Dünya KOAH Günü. KOAH’ı tanıma ve önemini kavrama günü!

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği, dünyada KOAH bilincini artırmak üzere kurulan GOLD (Global Initiative of Obstructive Lung Disease) ve Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde ortak GARD (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases) Türkiye Projesi kapsamında her yıl Dünya KOAH Günü etkinlikleri yaparak toplumumuzda KOAH farkındalığını ve bilincini artırmayı hedeflemektedir.

Bu yıl Dünya KOAH Günü 18 Kasım 2015 olarak belirlendi. Hedefimiz KOAH’ın her yıl daha fazla kişi tarafından bilinmesi ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlayarak yaşamlarını daha kaliteli sürdürmelerini sağlanmasıdır.

 

KOAH Nedir?

KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.  

Bu hastalık ne sıklıkta görülür ?

KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalıktır.  KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde %15-20’dir. Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir.

 

KOAH tehlikeli bir hastalık mıdır ?

Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre, KOAH yılda 2.9 milyon ölüme neden olmaktadır. Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de %5.5’inden sorumludur. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen 3. ölüm nedenidir ve bu ölümlerin  %61.5’i KOAH nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir.

KOAH neden olur ?  Kimlerde Görülür ?

KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikayetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo, puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen, sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt)  kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda önemi giderek vurgulanmaya başlayan ‘fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik’ de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.  

 

KOAH’lı bir hastanın şikayetleri nelerdir ?

KOAH’da en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması, hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar.

Yirmi yıl boyunca izlenen KOAH’lı olgularda haftada iki saat ve daha fazla yürüyüş yapan hastalarda hem KOAH nedeniyle hastaneye başvurularda hem de bu hastalık nedeniyle ortaya çıkan ölüm oranlarında %30-40 azalma saptanmıştır. Bu nedenle, hem bu hastalığın önlenmesi hem de ilerlemesinin engellenmesinde ‘fiziksel aktivitenin arttırılması gerekmektedir.

KOAH tanısı nasıl konur ?

KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekir.

 

KOAH’ın tedavisi mümkün müdür ?

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz. 

Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

T.C Sağlık Bakanlığı

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu 

Türkiye GARD

KOAH’I TANIYIN. HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN!

 

 

18 Kasım 2015 Dünya KOAH Günü Yayınlarınana ait dökümanların tamamı 7 parça olarak olarak hazırlanmış olup, aşağıdaki linklerden ile ulaşabilirsiniz.

 

1. Bölüm : https://docs.google.com/uc?id=0B_XMyW5rotTZTm9HY1NoN0xudnc&export=download

2. Bölüm : https://drive.google.com/file/d/0B_XMyW5rotTZd2twX04zMTNxcHM/view

3. Bölüm : https://drive.google.com/file/d/0B_XMyW5rotTZTjdBeV9tWHFncHc/view

4. Bölüm : https://drive.google.com/file/d/0B_XMyW5rotTZVXFFTU1oZi10M3c/view

5. Bölüm : https://drive.google.com/file/d/0B_XMyW5rotTZcGwxYll4aU4tMkE/view

6. Bölüm : https://drive.google.com/file/d/0B_XMyW5rotTZNUVFeW5RMzRlcDQ/view

7. Bölüm : https://drive.google.com/file/d/0B1-gqZ8Io-K5ejlwMFFrVmUxU0ZoRmJFaG9JclluTHU1WHg0/view?usp=sharing

 

Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı Yürütme Kurulu Toplantısı 2015

gard yk 2

 

GARD Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı Yürütme Kurulu Toplantısı 07 EKİM 2015 tarihinde üyelerin katılımı ile Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Toplantı, Türk Toraks Derneği Başkanı ve GARD Türkiye Koordinatörü aynı zamanda Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arzu YORGANCIOĞLU’nun açılış konuşması ile başlamıştır. Ardından Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kronik Hastalıklar, Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Daire Başkanı Uzm. Dr. Banu EKİNCİ tarafından kontrol programı hakkında değerlemdirme yapılmıştır.

Türkiye’de ki Hava Yolu Hastalıklarının azaltılmasına yönelik alınabilecek önlemler, hekimlerin ve halkın bu konuda eğitilmesine yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmaları için kullanılabilecek materyaller ile ilgili yapılabilecek çalışmalar konuşulmuştur. Ayrıca toplantı süresince grupların bir önceki Yürütme Kurulunda yapılması planlanan çalışma gruplarının eylem planları görüşülmüş olup önümüzdeki döneme dair beş çalışma grubu tarafından yapılacak olan faaliyetler belirlenmiştir.

Verimli ve başarılı geçen Yürütme Kurulu Toplantısına katılan ve katkı sağlayan tüm katılımcılara teşekkür eder çalışmalarında başarı dileriz.

11

111

 

10. GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Genel Kurulu

Lizbon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
3-4 Temmuz 2015 tarihlerinde, Portekiz’in başkenti Lizbon'da gerçekleştirilen 10. GARD Genel Kurulunda Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu Başkan Yardımcısı olarak oturum başkanlığı yapıp ülkelerdeki aktivitelerle ilgili başarılı bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, Türkiye’ de son bir yılda yapılan GARD etkinliklerini sundu.

Yapılan seçimlerde Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu tekrar Başkan Yardımcılığına, Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu Planlama Komitesi Üyeliğine seçildi.

Yeni hedeflerin, yöntemlerin ve aktivitelerin tartışıldığı toplantıda, Türkiye olarak her türlü zor ortama rağmen pek çok ülkenin örnek gösterdiği bir çalışmayı gerçekleştiren önceki dönem ve şimdiki GARD yürütme kuruluna ve sekreteryasına, tüm çalışma grubu,  il temsilcilerine ve çeşitli aktivite katılımcılarına ve katkı sağlayan tüm paydaşlarına teşekkür ederiz.

2015-2017 GARD Yürütme Kurulu ve Planlama Komitesi Üyeleri ingilizce görev tanımları ile aşağıda sunulmuştur;

GARD Executive Committee:

1. GARD Chairperson: Nikolai Khaltaev

2. GARD Vice-Chairperson: Arzu Yorgancioglu

3. Representative nominated by GARD Chairperson, Vice-Chairperson and WHO: Jose Rosado-Pinto

4. Representative elected by the General Meeting:  Alvaro Cruz
5.WHO Representative:Cherian VarghesePlanning Group:

1. Professional Associations - Respiratory: Giovanni Viegi, Eric Bateman, Ali Ben Kheder

2. Professional Associations - Allergy: Moises Calderon, Boleslaw Samolinski

3. Professional Associations - Primary Care: Jaime Correia de Sousa

4. Professional Associations - Paediatrics: Teresa To

5. Professional Associations - Specific Disease-Related Group: Jean Bousquet

6. Patient Organizations: Kristine Whorlow

7. Governmental Institutions: Osman M Yusuf

8. Foundations: Rafael Stelmach

9. Working (Scientific) Group: Niels Chavannes

10. Country-Focus Group: Bilun Gemicioglu

11. Allied Health Professionals: Monica Fletcher

 

İllere Göre Dünya Astım Günü Etkinlikleri 2015

astim2015

İLLERE GÖRE DÜNYA ASTIM GÜNÜ 2015 ETKİNLİKLERİ

 

İLLER

HALK, HASTA EĞİTİM ETKİNLİĞİ

HEKİM EĞİTİM ETKİNLİĞİ

DİĞER

Ankara

 

Hekim Eğitim Etkinliği

6 Mayıs 2015

Saat 17.00

Crown Plaza Hotel

 

İstanbul

 

İstanbul, Edirne, Kırklareli

Hasta Bilgilendirme Etkinliği

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat: 12.30

Yer:

$1-     Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu

$1-     Süreyyapaşa Göğüs Hast Eğitim Araştırma Hastanesi

Hekim Eğitim Etkinliği

Tarih: 9 Mayıs 2015

Saat: 11.00-17.00

Yer: İğneada Resort Hotel Tevfik Sağlam Toplantısı

Basın Toplantısı

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat 12.00

Yer: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu

İzmir

Hasta Bilgilendirme Etkinliği

Tarih: 5. Mayıs 2015

Saat: 10.00

Yer: Bayraklı Toplum Sağlığı Merkezi

Tarih: 7. Mayıs 2015 Saat: 10.00

Yer: Ege Üniversitesi İlhan Vidinel Toplantı Salonu

Hekim Eğitim Etkinliği

 

Saat: 10.00

Yer: Bayraklı Toplum Sağlığı Merkezi

 (1. Basamak için)

 

Bursa

Hasta Bilgilendirme Etkinliği

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat: 14.00 16.00

Yer: Ördekli Kültür Merkezi

 

'Olay Sağlık Programı'

Tarih: 30 Nisan 2015

Saat: 09.30 da  

Yer: Olay TV

Yıldırım Belediyesi çalışanlarına astım eğitimi 

Tarih: 07 Mayıs 2015

Saat: 16.00-17.00

Erzurum

Hasta Bilgilendirme Etkinliği

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat: 13.00

Yer: Atatürk Üniversitesi Konferans Salonu

   

Zonguldak

Hasta Bilgilendirme Etkinliği

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat: 10.00

Yer: Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Şebnem Kargı Konferans Salonu

 

5 Mayıs haftasında il merkezindeki tüm polikliniklerde gelen hasta ve yakınlarına astım konusunda bronşürler verilmesi,

Poliklinik - servis girişlerine, hastane giriş kapılarına hastaların göreceği şekilde astım konusunda bilgilendirici afişler

Adana

   

Evde Bakım Hizmeti Veren Hemşire Ve Ebelere Astım Hastalığı İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat 10.00

Yerel Kanalda 2 Eğitim Programı

Sft Yapılması Broşür Dağıtımı Yer: Real Avm

Mersin

 

Aile Hekimlerine Eğitim Toplantısı

Tarih: 5. Mayıs 2015

Yerel Kanalda Bilgilendirme

Tarih: 05 Mayıs Günü

Poliklinik Sekreterlerine Üzerinde Dünya Astım Günü Yazılı Beyaz Tişört Giydirme

Hatay

   

Astim Bilgilendirme Broşürü Dağıtılıp SFT Yapılması,

Tarih: 5 Mayıs 2015

 Yer: Antakya Primemall AVM

Antakya Devlet Hastanesine Afisler Asılması

Rize

   

Hasta Bilgilendirme Toplantısı

Tarih: 5 Mayıs 2015 

Saat: 09.00 

Yer: Çay TV

Hasta Bilgilendirme Toplantısı

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat: 09.00 

Yer: Kaçkar TV

Rize Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerine Bilgilendirme

6 Mayıs 2015

Samsun

Piazza AVM de stant ve bilgilendirme

 5. Mayıs 2015

   

Balıkesir

5 Mayıs 2015

Saat 11.00

Balıkesir Devlet Hastanesi

   

Aydın

 

Hekim Eğitim Etkinliği

Tarih: 7 Mayıs 2015

Saat: 12.30

Yer: Adnan Menderes Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Yanı Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Binası

 

Yalova

5 Mayıs 2015

 

AVM' lerde, pazaryerlerinde stant, halkın görebileceği yerlerde bez afişler,

Astım afiş ve broşürlerin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtılması

Basın bülteninin yerel gazetelere verilmesi

5. Mayıs 2015 GARD İl kurul üyeleri ve sağlık personeli ile yürüyüş

Çanakkale

   

Basın bilgilendirmesi

Broşür dağıtımı

Burdur

Hasta Bilgilendirme Etkinliği

4 Mayıs 2015 Saat 10.00 İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu

   

Kocaeli

 

Hekim Eğitim Etkinliği

Tarih: 5 Mayıs 2015

Saat: 15.30

Yer: Kocaeli Derince Eğitim Araştırma Hastanesi

Halk Sağlığı Müdürlüğünde basın bilgilendirilmesi

11 Mayıs 2015 Halk Sağlığı Müdürlüğü ile yürüyüş

Kilis

Hasta Bilgilendirme Etkinliği

5 Mayıs 2015

Saat 14.00

   

Osmaniye

 

 

06-07 Mayıs 2015’de hastane personeline eğitim

05 Mayıs 2015 tarihinde Valilik Binası Girişinde stant açılarak Solunum Fonksiyon Testi, Astım Kontrol Testi ve broşür dağıtımı

06 Mayıs 2015 tarihinde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi bahar şenliklerinde stant açılarak Solunum Fonksiyon Testi, Astım Kontrol Testi ve broşür dağıtımı

Basın bildirisi Halk Sağlığı Müdürlüğü web sayfası ve yerel basında yayınlanması

Diyarbakır

 

 

5 Mayıs 2015 TRT GAP Programında bilgilendirme

Afişlerin sağlık kuruluşlarına asılması

Hasta kitapçıklarının ve broşürlerin sağlık kuruluşlarına dağıtılması

Antalya

 

 

05 Mayıs 2015 tarihinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Dr. Nermin KESKİNER’ in katılımıyla Astımlı hasta ve yakınlarına yönelik bilgilendirme toplantısı

DÜNYA ASTIM GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 5 MAYIS 2015

astim ss 

DÜNYA ASTIM GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

5 MAYIS 2015

  

TC Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji derneği ile işbirliği içinde, Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Türkiye Projesi çatısı altında her yıl “Mayıs ayının ilk Salı günü” olarak ilan edilen dünya astım günlerinde hem hastalar hem hasta yakınları hem de sağlık çalışanları için ülkemizin bir çok ilinde eğitim toplantıları düzenlenmektedir.

Ayrıca hem hastalar hem de hekimleri bilgilendirmek amacıyla ayrı ayrı eğitim kitapları ve slayt setleri hazırlanmıştır. Astım için Küresel Girişim (GINA-www.ginasthma.org) desteğiyle de sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleri ve bu konudaki diğer çabalarla, astım hastalığı hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır. 

Bu yıl da “Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz ve Astım ilaçlarımı doktorumun önerdiği şekilde kullanıyorum, astımdan korkmuyorum başlıkları ile 5 Mayıs 2015 Dünya Astım Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılacaktır. Çeşitli illerimizde alışveriş merkezlerinde kurulacak standlarda astımla ilgili broşürler dağıtılacak; yapılacak bilgilendirme toplantıları ile doktorla yakın iş birliği ve düzenli ilaç tedavisi ile astımlıların hayatlarını kısıtlanmadan yaşayabilecekleri vurgulanacaktır. Bu etkinliklere hastalar, hasta yakınları, sağlık çalışanları ve tüm ilgililer davetlidir. Bu amaçla astım hastalığı hakkında da kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz:

 

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?

 

Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

 

Astım ne sıklıkta görülmektedir?

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır.

 

Astım için risk faktörleri nelerdir?

 

Astım hastalığının ortaya çıkmasında etken olan faktörlere risk faktörleri denir. Astımın neden bazı bireylerde görülüp, bazılarında görülmediği işte bu risk faktörleri ile açıklanabilir. Bu faktörler kişiyle ve çevreyle ilgili olmak üzere iki gruptur. Kişisel risk faktörleri içinde kalıtım yani genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Bunlar alerjenler, tekrarlayan akciğer infeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır.

 

Astım tanısı nasıl koyulur?

 

Yakınmaları astımla uyumlu olan hastalarda yapılan muayene ve nefes ölçüm testleri ile koyulur.

 

Astım tedavi edilebilir mi?

 

Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile, astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir.

 

Astımın tam kontrol altında olması ne demektir?   

 

Astımlı bir hastanın gündüzleri astım yakınmasının bulunmaması, gece astım nedeni ile uykudan uyanmaması, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca sık olarak hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksiniminin olmaması, nefes ölçüm testlerinin normal olması ve günlük işlerini engellenmeden yapabilmesi hastalığın tam kontrol altında olduğunu gösterir.

 

Bütün astımlılarda hastalık kontrol altına alınabilmekte midir?

 

Maalesef astımı tamamen kontrol altında olan hasta sayısı hem dünyada hem ülkemizde halen istenen düzeyde değildir. Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım alevlenme (atak) nedeniyle acil servise başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.

foot

 

Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı Yürütme Kurulu Toplantısı

A

GARD Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı Yürütme Kurulu Toplantısı 19 MART 2015 tarihinde Yürütme Kurulu üyelerinin katılımı ile Gürkent Otelde gerçekleştirilmiştir. Yapılan toplantıda 21 EKİM 2014 tarihinde yapılan Yürütme Kurulu Toplantısında alınan kararlar gözden geçirilmiş olup yeni alınan kararlar doğrultusunda toplantı sonuçlandırılmıştır.

CIMG6518

CIMG6533

PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI ETKİNLİKLERİ

PULMO

 

PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Ankara

Hasta bilgilendirme toplantısı

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi

Tarih: 13 Mart 2015 Cuma

Saat 13:30

İstanbul

Hasta bilgilendirme toplantısı

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi

Tarih: 11 Mart 2015 Çarşamba

Saat: 12:00

İzmir

Hasta bilgilendirme toplantısı 

Balçova Belediye Binası 8.Kat

Tarih: 11 Mart 2015 Çarşamba

Saat: 14:00

İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Toplantısı 

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Aile Hekimleri Eğitim Toplantısı

Yer: İzmir İl Sağlık Müdürlüğü

Tarih: 12 Mart 2015 Perşembe

Saat: 13:15

 

PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI (9-15 MART 2015) BASIN BİLDİRİSİ

pulmo haber

 

 

‘RAHAT BİR NEFES İÇİN HAREKETE GEÇİN.’

PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI (9-15 MART 2015)

BASIN BİLDİRİSİ

 

Hekimlerin ve toplumun farkındalığının artması, bilgilendirilmeleri ve güncel gelişmelerin paylaşılması amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde mart ayı içerisinde PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI düzenlenmektedir. Bu yıl 9-15 Mart 2015 tarihleri arasında PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI çerçevesinde tüm yurtta GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı), Türk Toraks Derneği ve T.C. Sağlık Bakanlığı ile birlikte konu ile ilgili çeşitli etkinlikler yapılması planlanmıştır. Ayrıca bazı illerde 'KOAH Hastaları ve Doktorlar Birlikte Nefes Alıyor Yürüyüşü' düzenlenecektir.

Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen PULMONER REHABİLİTASYON, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi  gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

 a) Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması,

b) Hastalığın ilerlemesini önlenme,

 c) Egzersiz toleransının artırılması,

 d) Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

 e) Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,

 f) Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

g) Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,

h) Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması  sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,

i) Sağ kalımda artış sağlamasıdır.

Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?

Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nelerdir?

Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Hasta ve ailesine eğitim verilmesi , psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri  ve gerektiğinde beslenme desteği pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hasta egzersiz yapabilir mi?

Kesinlikle EVET.

Solunum hastalıklarında egzersiz neden gereklidir?

Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik kemik erimesi ve kas  kuvvetinde azalma ile sonuçlanır. Ayrıca  kalp ve akciğer fonksiyonları gittikçe azalır. Egzersiz ile kas kuvveti ve  dayanıklılık arttırılarak daha uzun mesafeler yürünebilir. Kas ve eklemlerin hareket kapasitesi artar, kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı şikayeti  azalır.

Pulmoner rehabilitasyon ne kadar süre ile uygulanır?

Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.

foot

 

Pulmoner Rehabilitasyon

Pulmoner Rehabilitasyon Afişi 1 

Pulmoner Rehabilitasyon Afişi 2

 

7. Gard Genel Kurulu Yapıldı

genel-kurul-1

TTD GARD Temsilcisi ve GARD Türkiye Koordinatörü Arzu Yorgancıoğlu’nun ülkemizi temsil ettiği toplantı 9 Temmuz 2012 de DSÖ GARD Koordinatörü, GARD başkanı,

Devamını oku...

19 KASIM 2014 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

koah1

 

19 KASIM 2014 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

Bugün Dünya KOAH Günü.

KOAH’ı tanıma ve önemini kavrama günü.!

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği, dünyada KOAH bilincini artırmak üzere kurulan GOLD (Global Initiative of Obstructive Lung Disease) ve Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde ortak GARD (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases) Türkiye Projesi kapsamında her yıl Dünya KOAH Günü etkinlikleri yaparak toplumumuzda KOAH farkındalığını ve bilincini artırmayı hedeflemektedir.

Bu yıl Dünya KOAH Günü, 19 Kasım 2014 olarak belirlendi. Hedefimiz KOAH’ın her yıl daha fazla kişi tarafından bilinmesi ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurularının artırılmasıdır. Bu yıl herkesin kolayca yapabileceği “yürüyüşü” tema olarak seçtik. Aşağıda bu temayı neden seçtiğimizi ve KOAH ile ilgili yararlı bilgileri bulabilirsiniz.

 

Ulusal ve Yerel Türk Medyasını, önemli bir halk sağlığı sorunu olan KOAH konusunda, KOAH hikâyesini duyurarak kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme gayretlerimize destek vermeye ve bu konuda harekete geçmeye çağırıyoruz.

Daha sağlıklı bir yaşam için, KOAH olmamak için, KOAH’ınızın ilerlememesi için yürüyün. Her gün bir adım daha fazla!!

 

KOAH Nedir?

KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.  

Bu hastalık ne sıklıkta görülür?

KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalıktır.  KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde %15-20’dir. Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir.

 

KOAH tehlikeli bir hastalık mıdır?

Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre, KOAH yılda 2,9 milyon ölüme neden olmaktadır. Günümüzde dünyada tüm ölümlerde 4. ölüm nedeni, bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de %5,5’inden sorumludur. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları tüm ölümler içerisinde en sık görülen 4. ölüm nedenidir ve bu ölümlerin  % 61,5’i KOAH nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir.

KOAH neden olur?  Kimlerde Görülür?

KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo, puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen, sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt)  kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda ÖNEMİ GİDEREK VURGULANMAYA BAŞLAYAN ‘fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik’ de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.  

 

KOAH’lı bir hastanın şikâyetleri nelerdir?

KOAH’da en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması, hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar. KOAH’lı hastaların %75’i yetersiz fiziksel aktivite göstermektedir. Hastalık ilerledikçe bu oran daha da yükselmektedir. Yirmi yıl boyunca izlenen KOAH’lı olgularda haftada iki saat ve daha fazla yürüyüş yapan hastalarda hem KOAH nedeniyle hastaneye başvurularda hem de bu hastalık nedeniyle ortaya çıkan ölüm oranlarında %30-40 azalma saptanmıştır. Bu nedenle, hem bu hastalığın önlenmesi hem de ilerlemesinin engellenmesinde ‘fiziksel aktivitenin arttırılması’ gerekmektedir.

 

KOAH tanısı nasıl konur?

KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekir.

 

KOAH’ın tedavisi mümkün müdür?

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir. Sağlığın iyileştirilmesi ve korunması için haftanın en az beş günü, günde en az 30 dakika süre ile orta yoğunlukta fizik aktivite (örneğin yürüyüş) önerilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz. 

Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz

Saygılarımızla

T.C Sağlık Bakanlığı

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu 

Türkiye GARD

 

GARD TÜRKİYE

haber-1GARD TÜRKİYE (Türkiye Kronik Hava yolu Hastalıklarını (Astım-KOAH) Önleme ve Kontrol Programı ) çalışmaları çerçevesinde programın 1. ÇALIŞMA GRUBU (  Kronik Hava Yolu Hastalıklarının ve Kontrol Programının İzleme ve Değerlendirilmesi Grubu )  22 ŞUBAT 2011’de

Devamını oku...

Dünya KOAH Günü İl Etkinlikleri

 

koah19

Dünya KOAH Günü İl Etkinlikleri

Isparta
Sorumlu kişi: Dr. Önder Öztürk

-          Isparta ilinde 18 Kasım 2014 tarihinde "GARD ormanı" için ağaç dikimi yapılacaktır.

-          19 Kasım 2014 tarihinde Sağlık müdürlükleri ile birlikte SFT çadırı kurularak. KOAH ve GARD ile ilgili broşürler dağıtılması planlanmaktadır.

-          KOAH günü ile ilgili broşür ve afişlerden basılı olarak varsa sağlık müdürlüklerine ulaştırarak dağıtımı sağlanacak.

Ankara
Sorumlu kişiler: Dr. Elif Şen

-          Hasta Eğitim Toplantısı:

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü,50. Yıl Amfisinde saat 10.30-11.30 arası

Zonguldak
Sorumlu kişi: Dr. Fatma Erboy

-          KOAH ve sigara konusunda farkındalık oluşturmak amacı ile 19.11.2014’te Zonguldak otobüs terminali karşısı – Alaborina restoran önünde saat 14:00 te buluşularak daha önceden hazırlanan dövizler ve pankartlarla Zonguldak şehir içine doğru yürüyüşe başlanacak, yürüyüş valilik önünde sonlandırılacak, bu yürüyüş için resmi izinler alınacak.

-          18.11.2014’te İl Valilik binası girişinde SFT standı kurularak saat 10:00 – 15:00 arasında Uzun Mehmet GHH’denDr.Zeynep Doğrul kontrolünde isteyenlere SFT yapılacak, broşür dağıtılarak bilgi verilecek.
Belediye Kültür Merkezinde 18.11.2014’te saat 15:00’te Dr. Fırat Uygur tarafından KOAH ve sigara konusunda halk eğitim semineri yapılacak, seminer bitiminde isteyenlere SFT yapılacak, semineri dinlemeye gelenlere bilgilendirme broşürleri dağıtılacak.

-          Zonguldak şehir merkezi içinde yer alan ve aktif olarak kullanılan elektronik bilboard, KOAH haftası boyunca kiralanacak ve dönüşümlü olarak KOAH ve sigara konusunda afişler gösterilecek.

-          Ek olarak bu bilboarddan halk eğitim semineri, halk yürüyüşü ve valilik önündeki SFT ölçümü  etkinliklerinin tanıtımı ve daveti yapılacak.
KOAH haftası ile ilgili planlanan etkinliklerin  yerel radyolarda  anons edilerek halka duyurulması sağlanacak.

Mersin
Sorumlu kişi: Dr. Eylem Sercan Özgür

-          Hasta eğitim toplantıları yapılacak.

-          Aile hekimlerine yönelik eğitim toplantısı düzenlenecek.

-          Radyo programları yapılacak

Van
Sorumlu kişi: Dr. Bünyamin Sertoğullarından

-          Aile Hekimleri eğitim toplantısı düzenlenecek.

-          TV programı yapılacak

Rize
Sorumlu kişi: A. Berna Dursun

-          1. Basamak Hekim Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek

Diyarbakır
Sorumlu kişi: Dr. Füsun Topçu

-          Basın açıklaması yerel basın ile paylaşılacak.

-          Bez afiş asılacak.

-          Yerel TV’ler de konuşma yapılacak.

İstanbul

Sorumlu : Dr. Hatice Türker, 
Dr. Gülcihan Özkan

-          Hasta eğitim toplantıları yapılacak:

Yer:

  • Süreyyapaşa ve Yedikule Eğitim Araştırma Hastaneleri 19 Kasım 2014 saat 12.00 (Dr. Esen Kıyan, Dr. Tülin Çağatay, Dr. Hatice Türker, Dr. Elif Yıldırım)
  • İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalının Kuddisi Gazioğlu Dershanesinde 19 Kasım 2014 Saat 14.00 (Dr. Esen Kıyan, Dr. Tülin Çağatay, Dr. Hatice Türker, Dr. Elif Yıldırım)

-          Katılımcılara sigara, pulmonerrehabilitasyon hem de KOAH’a yönelik bilgiler verilecek ve sonrasında tüm katılımcıların PEF değerleri ve saturasyonları ölçülecektir. (Dr. Esen Kıyan, Dr. Tülin Çağatay, Dr. Hatice Türker, Dr. Elif Yıldırım)

-          Hekim Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek. (Dr.Tülin Çağatay-İstanbul Tıp Fak.Göğüs hastalıkları)

İzmir
Sorumlu kişi: Dr. Can Sevinç

-EÜTF Göğüs Hastalıkları AD, KOAH Hasta toplantısı yapılacak.

-DEÜTF Göğüs Hastalıkları AD, KOAH Hasta toplantısı yapılacak.

-CBÜTF Göğüs Hastalıkları AD, KOAH Hasta toplantısı yapılacak.

-İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak KOAH günü toplantısı yapılacak.

Erzurum
Sorumlu kişi: Dr. Elif Yılmazel Uçar, 
Dr. Buğra Kerget

-    KOAH hastalığı hakkında toplumsal bilinçlendirme oluşturulabilmesi amacıyla 19.11.2014 saat:13.00’da Erzurum Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları Hastanesi Halk Sağlığı Toplantı salonunda ‘KOAH Hastalığı ve risk faktörleri’ başlığı altında halka açık toplantı düzenlenecektir.

-    Hekim Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek.

-    Dr. Nusret Yılmaz tarafından ayrıca Yerel Televizyon programında KOAH anlatılacak.

-    Broşür dağıtılarak bilgilendirme yapılması özel şifa hastanesinde SFT ile ücretsiz tarama yapılacak.

Bursa
Sorumlu kişi: Dr. Ezgi Demirdöğen Çetinoğlu, Dr. Ezra Uzaslan, 
Dr. Funda Coşkun

-      Alışveriş merkezinde halka solunum fonksiyon testi yapılacak.

-      Dünya KOAH Günü Basın bildirisi yayınlanacak.

-      Televizyon konuşmaları yapılacak.

Kayseri
Sorumlu kişi: Dr. Mustafa Demirel

-      Hekim Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek.

-      TV programı yapılacak.

Samsun
Sorumlu kişi: Dr. Aygül Güzel

-      Samsun’un en işlek caddesi üzerinde stand kurulacak.

-      Tüm gün boyunca SFT yapılacak.
KOAH ile ilgili broşür dağıtılacak.

-      Uzman doktorların bulunacağı ortamda hastaların soracağı sorulara yanıt verilecek.

-      Ayrıca TV programı ve basın toplantısı ile konunun önemi il kamuoyuna duyurulacaktır.

Antalya
Sorumlu kişi: Dr. Nermin Keskiner, 
Dr. Ayhan Değer

-      Hastane girişine solunum testi standı açılacak.

-      Hekim Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek

Burdur
Sorumlu kişi: Dr. Sabri Serhan Olcay

-      Yerel basın bildirisi yayınlanacak

Düzce
Sorumlu kişi: Dr. Ege Güleç Balbay

-      Şehir merkezindeki alışveriş merkezinde stand kurulup hastalar bilgilendirilecek, basına haber verilip etkinlik duyurulacak ve röportajlar yapılacak.

-      19 Kasım saat 13.00-15.00 arasında şehir merkezinde KOAH standında buluşup bilgilendirmelerden sonra öğrenciler, hastalarımız, halk sağlığı kurumu yetkilileri ile birlikte yürüyüş yapılacak.

Yalova
Sorumlu kişi: Dr. Ertan Sarıbaş

-      Yerel Gazeteler Ve Müdürlüğümüz Web Sayfasında KOAH bilgilendirmesi yer alacak ( Dr. Ayten Alp).

-      Radyoda program yapılacak ( Dr. Hanife Şahin )

-      KOAH ile ilgili röportaj yapılacak ( Dr. Ertan Sarıbaş)

-      Fatih Kız Kuran Kursu’nda halk eğitimi yapılacak ( Dr. Ayten Alp, Dr. Emine Yıldız, Dr. Fatma Melekis)

-      Halk sağlığı müdürlüğüne bez afiş asılacak ( Dr. Ayten Alp)

-      Yalova ili kamu kurum ve kuruluşlarında KOAH el broşürü, KOAH hasta kitapçığı, Sigarayı Bırakıyoruz hasta kitapçığı ve Sigara Bağımlılığı el broşürü bırakılacak ( Dr. Ayten Alp)

-      Dünya KOAH Günü için hastanelere afiş bırakılacak ( Dr. Ayten Alp)

-      İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği üç okulda SFT yapılacak (Dr. Ayten Alp, Dr. Emine Yıldız, Dr. Fatma Melekis, Dr. Emine Fidan, Dr. Tekin Turan, Dr. Alev Bulut)

-      Kamu çalışanları tarafından kamu hastaneleri ve toplum sağlığı merkezlerinde halk ve hizmetçi eğitimi verilecek.

Balıkesir
Sorumlu kişi: Dr. Nesrin Yaman

-      Hastanede  KOAH eğitim toplantısı yapılacak.

-      Balıkesir merkezde SFT çadırı kurulacak.

Nevşehir
Sorumlu kişiler: Dr. Songül Somoncu, Dr. Nilgün Yalçın Aslan

-      KOAH’lı hastalarla toplantı yapılacak
Hekimler için KOAH eğitim toplantısı yapılacak.

-      Yürüyüş düzenlenecek.

Bolu
Sorumlu kişi: Dr. Özlem Kar Kurt

-      Bolu ili eczacılarına KOAH’a genel yaklaşım ve inhaler eğitimi

Malatya
Sorumlu Kişi: Dr. Gazi Gülbaş

-      Halkı bilgilendirme televizyon programı

Mardin 
Sorumlu Kişi: Levent Akyıldız

-      17 Kasım 2014 Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte Hasta Eğitim Toplantısı, Artuklu Üniversitesi Toplantı Salonunda yapılacak.

Kırıkkale
Sorumlu Kişi: A. Füsun Kalpaklıoğlu

-      İç Hastalıkları Uzmanlarına KOAH eğitimi

Kocaeli: 
Sorumlu Kişi. Dr.Füsun Yıldız, 
Dr. Aysun Şengül

-      Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde basın bildirisi okunacak.

-      Yerel televizyonda Prof. Dr .Füsun Yıldız ile KOAH konulu söyleşi yapılacak.

-      Sağlık kuruluşlarına KOAH günü afişleri asılacak.

Tekirdağ
Sorumlu Kişi: Dr. Levent Cem Mutlu

-      Tekirdağ'da 19 Kasım'da Televizyon Programı ve 25 Kasım'da Belediye Kültür Merkezinde halka Yönelik konferans yapılacak.

Tunceli

Sorumlu Kişi: Dr. Engin Kırmızıgül

-      Dersim'de radyo konuşması yapılacak. 

-      Tunceli Devlet Hastanesi'nde SFT taraması, yapılacak. 

-      Halkın sık uğradığı yerlere KOAH ve sigara ile ilgili broşürler asılacak, 
Halk yürüyüşleri yapılacak.

Zonguldak
Sorumlu Kişi: Dr. Fatma Erboy

-      Elektronik bilboard ve pankart yapılacak.

-      19 Kasım'da saat 10:00 da valilik binası girişinde SFT standı hizmete başlayacak, 
19 Kasım'da belirlenen buluşma noktasından saat 13:00'te halk yürüyüşü başlatılacak, yürüyüş valilik önünde sonlandırılacak. 

-      19 KAsım 2014 saat 14:00 de Valilik binasının hemen karşısındaki Belediye Kültür Merkezinde KOAH ve sigara konusundaki halk eğitim semineri yapılacak. 

-      Yürüyüşe, seminere ve SFT ölçümü etkinliğine katılan herkese sigara ve KOAH ile ilgili broşürler dağıtılacak.

Kütahya
Sorumlu Kişi: Dr. Mehmet Sait İncebıyık

-      Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlik işbirliği ile (Halk Sağlığı değil)19 Kasım günü halk eğitim merkezi konferans salonunda KOAH halk bilgilendirme toplantısı yapılacak 

-      Şehrin en kalabalık caddesinde spirometre ölçümü yapılacak.

Antakya 
Sorumlu kişi: Dr. Serkan Nural

-      Dünya KOAH günü etkinliği TTD Çukurova Şubesi ve Antakya GARD ortaklığı ile 19 kasım 2014 te Antakya Primemall AVM girişinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında KOAH bilgilendirme broşürleri dağıtılacak ve Spirometre çalışması yapılacaktır.

Denizli 
Sorumlu kişi: Dr. Neşe Dursunoğlu

-      Denizli il temsilcisi olarak 18.Kasım.2014 SALI günü hastanemizde KOAH hastalarımıza bilinçlendirme toplantısı yapacağım, ayrıca yerel TV ve gazetelere KOAH basın bildirisini sunulacak.